Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 740Wszystkich: 13755889

15. Tydzień Filmu Niemieckiego

2015-11-18 09:24

     Od 20 do 26 listopada we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty potrwa 15. Tydzień Filmu Niemieckiego. W programie znalazło się siedem tytułów, które będą mieć podczas przeglądu swoje premiery lub zostaną pokazane na jednym z niewielu w Polsce seansów kinowych.

 


     Filmem otwarcia jest Victoria Sebastiana Schippera – nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2015 i nominowana w tym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej aż w trzech kategoriach (najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy reżyser).  Victoria, czwarty z kolei film w dorobku reżysera, została nakręcona w jednym ujęciu kamery. Dzięki temu zabiegowi widz ma poczucie, że jest naocznym świadkiem realnych wydarzeń. Przygląda się piątce młodych ludzi, których połączą dramatyczne wydarzenia z nocnej eskapady na miasto.

 

     W kolejnych dniach warto zwrócić uwagę na niemieckiego kandydata do Oscara 2015Labirynt kłamstw Giulia Ricciarelliego (seans 21 listopada). To opowieść o niezłomnych prokuratorach z Frankfurtu, którzy kilkanaście lat po wojnie przypomnieli narodowi niemieckiemu o zbrodniach III Rzeszy w momencie, gdy w całym kraju panowała zbiorowa amnezja, a winni najgorszych zbrodni byli już od dawna na wolności. W filmowej historii widzimy jak po raz pierwszy odpowiedzialny za zbrodnie wojenne naród postawił przed sądem samych siebie. Film wejdzie do regularnego repertuaru kin w przyszłym roku, 22 stycznia.

 

     22 listopada zapraszamy na seans Czasu kanibali Johannesa Nabera. To wspaniale napisana i zagrana satyra na współczesne zachodnie społeczeństwo, jego arogancję, butę i poczucie wyższości wobec reszty biedniejszego świata. Brak wrażliwości i wyczulenia na problemy trzeciego świata jest pokazany tutaj z perspektywy pracowników europejskich korporacji. Film wyróżniono Niemiecką Nagrodą Filmową 2015 za najlepszy scenariusz.

 

     Pani Müller musi odejść to z kolei komedia Sönke Wortmanna, którą zobaczyć można 23 listopada. Sztukę Lutza Hübnera, na której oparty jest scenariusz filmu, porównuje się do tekstu Yasminy Rezy Rzeź, według którego powstał film Romana Polańskiego. W obu przypadkach bohaterami są przedstawiciele klasy średniej, którzy w elegancki sposób próbują załatwić brzydką sprawę, lecz w trakcie tego procesu sytuacja wymyka im się spod kontroli, przyjmując całkiem nieprzewidziany obrót i ujawniając to, co najgłębiej skrywane. Film wyróżniono Bawarską Nagrodą Filmową 2014 za najlepszy scenariusz.

 

     Akcja kolejnego filmu, Jesteśmy młodzi. Jesteśmy silni (seans 24 listopada), oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Rostocku w sierpniu 1992 roku. Siłą filmu Qurbaniego nie jest opowieść o chuligańskim ataku ekstremistów na bezbronnych i przerażonych imigrantów. To relacja z ludycznego święta z udziałem przykładnych i spokojnych obywateli i ich rodzin, którzy, pomiędzy jednym a drugim koktajlem Mołotowa, udają się do pobliskiej budki na piwo i kiełbaski.

 

     Jednym z ostatnich filmów przeglądu jest Elixir Brodie Higgsa, w którym jedną z ról zagrał polski aktor Mateusz Kościukiewicz (Wszystko, co kocham, W imię). Nawiązujący do współczesnych trendów mieszkaniowych Berlina film, opowiada o żyjacej pod jednym dachem artystycznej bohemie. Reżyser nawiązuje do działających przed wiekiem surrealistów i dadaistów, nadając bohaterom filmu ich imiona. W tytule śledzimy więc losy m.in. André (André Breton), Tristana (Tristan Tzara) i Charlesa (Charles Vaché). Zapraszamy na seans 25 listopada.

 

     Filmem zamknięcia Tygodnia Filmu Niemieckiego jest Art War (seans 26 listopada) – nagradzany na niemieckich i zagranicznych festiwalach filmowych dokument Marco Wilmsa, który ukazuje arabską wiosnę i walkę o wolność z punktu widzenia ulicznych artystów, którzy wykorzystują miejskie mury do walki o wolność, godność i demokrację. Po seansie filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

 

     Organizatorami przeglądu są: Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie, Kino Nowe Horyzonty, Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, Instytut Goethego w Krakowie oraz German Films. Cena biletu na pojedynczy pokaz to 16 zł. Pełny program dostępny jest  na www.kinonh.pl.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook