Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 720Wszystkich: 13755869

Chcą zagospodarować górę Chełmiec

Fot. Dariusz Gdesz
Fot. Dariusz Gdesz
2015-04-30 20:16

     Chcą zagospodarować górę Chełmiec (851 m n.p.m.), która w przeszłości była jedną z największych atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego. Teraz władze Szczawna-Zdroju, do którego należy największa część masywu Chełmca wraz z jego wierzchołkiem zamierzają przywrócić mu dawną świetność. 

     – Kiedy niedawno byłem na Chełmcu z przykrością stwierdziłem, że dawna infrastruktura turystyczna jest w kiepskim stanie – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Dlatego chcę powrócić do tematu zagospodarowania Chełmca. W pierwszej kolejności zamierzamy ucywilizować szlaki turystyczne i rowerowe od strony Wałbrzycha i Boguszowa-Gorce. 

     Przed niespełna dwoma laty w związku z planowaną budową obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha u podnóża masywu Chełmca, powrócił także temat budowy na górze ośrodka sportów zimowych. Już w 2006 r. na zlecenie władz Szczawna-Zdroju została przygotowana koncepcja zagospodarowania części masywu Chełmca, właśnie pod tego typu inwestycję. Mimo, że przedsięwzięcie było wówczas jedynie w fazie wstępnej koncepcji, swój głośny sprzeciw dla jego realizacji wyraziły wówczas organizacje ekologiczne. Podkreślały, że funkcjonowanie ośrodka narciarskiego niekorzystnie wpłynie na sąsiadujący z nim obszar Natura 2000.

     Do tematu powrócono pod koniec 2013 r. w związku z planowaną budową obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Pod uwagę brane są trzy warianty przebiegu drogi. Dwa zahaczają o wałbrzyską dzielnicę Konradów. Natomiast trzeci jest wytyczony u podnóża masywu Chełmca i przebiega częściowo przez tereny Natura 2000. Zwolennikami trzeciego wariantu jest większość mieszkańców Konradowa, władze Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Jeśli zapadnie decyzja o przebiegu drogi przy Chełmcu, to będzie również otwarta droga do budowy ośrodka narciarskiego. 

     – Wiążemy nasze plany z Chełmcem jako centrum aktywności sportowej. W jego bliskim sąsiedztwie jest położone nasze centrum rekreacyjno-sportowe Aqua-Zdrój – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Należy jednak podkreślić, że nie jest to przedsięwzięcie, którego realizację planujemy w najbliższym roku. 

     Prezydent Wałbrzycha dodaje, że miasto ma już opracowaną koncepcję przebudowy stadionu na Nowym Mieście. W tej chwili to jest priorytetowa inwestycja miasta jeśli chodzi o infrastrukturę sportową. W sprawie zagospodarowania Chełmca, Wałbrzych nie chce działać samodzielnie, tylko we współpracy ze Szczawnem i Boguszowem-Gorce, do których góra administracyjnie również należy. Na razie pewne jest, że jeśli ruszą prace w masywie Chełmca, to Wałbrzych chce by były finansowane z puli, którą otrzyma Aglomeracja Wałbrzyska na realizację zadań związanych z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. 

     Na razie najmniej entuzjastycznie do zagospodarowania Chełmca podchodzą władze Boguszowa-Gorc. Nie zamykają się na pomysły związane z zagospodarowaniem masywu góry. Podkreślają jednak, że w tej chwili priorytetem dla nich jest dokończenie inwestycji związanej z ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym przy górze Dzikowiec (836 m n.p.m.). 

     – W tej chwili najważniejszym zadaniem jest dla nas budowa nowej drogi dojazdowej do Dzikowca – mówi Paweł Sosialuk, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc. – W pierwszej kolejności planujemy budowę odcinka o długości około 650 m przy linii kolejowej.

Artur Szałkowski – www.naszemiasto.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook