Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 764Wszystkich: 13755913

Czeska Szwajcaria otwiera sezon

2023-04-28 19:54

     Po zeszłorocznym niszczycielskim pożarze Czeska Szwajcaria otwiera sezon turystyczny, choć nadal z szeregiem obostrzeń, zwłaszcza w centralnej części Parku Narodowego. Otwarta jest Brama Pravčicka z Hřenska, a także Dziki Wąwóz (Divoká soutěska), do którego można dotrzeć od strony Meznej lub Hájenek. Wąwóz Edmunda i Szlak Gabrieli są zamknięte dla turystów.  

     Ze względu na zamknięcie Szlaku Gabrieli, na turystów czeka alternatywna trasa tak zwanym Szlakiem Młyńskim, łączącym Trzy Źródła z Mezną. Znajduje się tu kilka miejsc do odpoczynku i punkt widokowy z lornetką, z którego roztacza się piękny widok na Bramę Pravčicką, a także na tereny zniszczone zeszłorocznym pożarem, na których powoli budzi się nowe życie.

     Tegoroczną nowością jest Szlak Grzbietowy prowadzący przez Czeską Szwajcarię, o długości 100 kilometrów, wiodący do najpiękniejszych miejsc w regionie. Wiosną cała trasa zostanie oznakowana przez Klub Turystów Czeskich.

     Aktualna mapka Hřenska jest dostępna na stronie https://www.ceskesvycarsko.cz/maps/bohemian-switzerland-hrensko.pdf.

     Z aktualnymi informacjami z regionu można zapoznać się na stronie: ceskesvycarsko.cz/cs/sezona23.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism 
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2023-05-14 18:05

  P.R. i. W.B. - zapewne znacie Panowie to frapujące opracowanie na temat karkonoskich toponimów: Mazurski K.R. 2010: Niemieckie toponimy przyrodnicze w Karkonoszach i ich polska substytucja.
  Opera Corcontica 47/2010 Suppl. 1: 315–328 . Ja wracam do niego co jakiś czas i smutek mnie ogarnia, że karkonoski bałagan nazewniczy trwa sobie nadal niewzruszony. No i że tak mało brakowało, a zamiast "słowiańskich" Karkonoszy mielibyśmy po prostu - Góry Olbrzymie.

  Lecz z tym większą radością sięgam po - mocno zapomnianą - relację Stanisława Bełzy " W Górach Olbrzymich", od której ostatniego (drugiego) wydania mija właśnie dokładnie 125 lat. Pięknyą i subiektywną opowieść o miejscach takich, jak: Wodospad Kocheli, Wodospad Zakela, Kynast i tak dalej.

 • Paweł Rembarz2023-05-11 09:31

  T.D.- zgoda, choć oczywiście nie tylko w Karkonoszach. W sumie całe Sudety po wojnie stały się areną niesłychanego rozkwitu przedziwnych form słowotwórczych, nie mających żadnego powiązania z istniejącymi wcześniej. Dodatkowo wzmocnionych wszelkiego rodzaju wydumkami ideologicznymi (vide- Bierutowice), lub artystycznymi (Wodogrzmoty Żeromskiego), stały się na długie lata formami obowiązującymi i utrwalonymi w wielu wydawnictwach.
  W.B.- oczywiście że od lat Szwajcaria była utożsamiana z pięknymi, głównie górskimi krajobrazami (a dlaczego nie Austria czy Włochy?), ale chodziło mi głownie o to, że przenoszenie takiego spojrzenia na krajobraz Masywu Czeskiego jest fatalną pomyłką, gdyż w najmniejszym nawet stopniu nie uświadczymy tu pasm gór fałdowych. Powinni tę frazeologię "dolepić" sobie do Karpat, wtedy byłoby to bardziej uzasadnione i chociaż w pewnym stopniu oddawało by widoczne gołym okiem podobieństwo. A tak...czysty niewypał, który przeszedł bez echa i jest bezsensownie powielany przynajmniej od dziesięcioleci.

 • Tomasz Drożdż2023-05-06 09:46

  W. B. - bardzo swobodne to skojarzenie. Ale tak się to już przyjęło i zostanie. Moim zdaniem -ciekawostki słowotwórcze, choć zdecydowanie wolę nazwy takie, jak Słowacki Raj lub Czeski Raj.
  Ale to wszystko pikuś w porównaniu do nadal istniejących efektów słowotwórczych powstałych wskutek nadania po wojnie dziwnych nazw różnym obiektom w Karkonoszach.

 • Waldemar Brygier2023-05-04 08:20

  Już dawno temu Szwajcaria utożsamiana była z pięknymi krajobrazami, miejscami zachwycającymi swymi widokami, stąd określenie "szwajcarskie" było synonimem czegoś pięknego właśnie. Dlatego mamy różne Szwajcarie, jak Czeską, Lwówecką, Kaszubską, czy Saską...

 • Tomasz Drożdż2023-05-04 07:45

  Pełna zgoda, że to Davos wzorowano na Sokołowsku (choć obydwie miejscowości rozwinęły się zdecydowanie odmiennie). Ale pomiędzy nimi istnieje pewien całkiem sensowny związek. Natomiast pomiędzy tymi polskimi i czeskimi ,,szwajcariami" a tą właściwą Szwajcarią trudno się doszukać jakichkolwiek związków.
  A Sokołowsko bardzo lubię. Za to, jakie jest. I za pasjonatów związanych z Sokołowskiem. I za to, że w Sokołowsku uleczono mojego Ojca z powojennej ciężkiej gruźlicy.

 • Waldemar Brygier2023-05-03 07:31

  A niby dlaczego, skoro to Davos wzorowano na Sokołowsku?

 • Tomasz Drożdż2023-05-03 07:22

  Dodam do tego. Szwajcarię Żerkowską i Szwajcarię Kaszubską . Oraz usilne czynienie Szwajcarii z Międzygórza . Wszystkie te miejsca i regiony przepiękne i atrakcyjne turystycznie. Żaden z nich nie wymaga wzmacniania swej atrakcyjności rzekomą "szwajcarskością".
  Chyba, że chodzi właśnie o prymitywny i oczywiście nachalny marketing. A może i o leczenie zaściankowych kompleksów.
  Toż bardziej zasadne jest nazywanie Sokołowska "Dolnośląskim Davos"...

 • Paweł Rembarz2023-04-30 12:10

  Dziwi mnie to nachalne lansowanie nazwami nawiązującymi do "jakiejśtam Szwajcarii". Ze Szwajcarią, te urocze rejony mają tyle wspólnego, co nic. Nie tylko geograficznie, ale też, a może przede wszystkim- geologicznie. Pora więc zacząć używać terminów rodzimych i opisujących prawdziwy charakter rzeczy. Po prostu...Góry Połabskie, część Krainy Rudaw a w szerszym ujęciu- Masywu Czeskiego, do którego też oczywiście należą Sudety.
  Tymczasem jakaś wydumka stworzona na potrzeby czysto turystyczne, zagościła na dobre nie tylko w świadomości wielu turystów, ale przede wszystkim- literaturze przedmiotu. Ktoś mógłby napisać że to tylko nazwa i nic więcej. Ale czy ktoś nazywa Tatry i podhale Szwajcarią Karpacką, a Małą i Wielką Fatrę- Słowacką?

Komentarz
Facebook