Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 846Wszystkich: 13724959

Dolny Śląsk na ferie

2023-01-17 09:01

     Wspaniałe szlaki górskie, schroniska, atrakcje turystyczne i kulturalne, spotkania na stokach oraz lokalizacje, do których dojedziemy Kolejami Dolnośląskimi: „Dolny Śląsk na ferie” to najnowsza akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która promuje wybór naszego regionu na zimowy wypoczynek i prezentuje ofertę lokalnych atrakcji.

OFERTA TURYSTYCZNA REGIONU

     Przez cały okres ferii zimowych (już od 16 stycznia, kiedy pierwsze województwa rozpoczynają wypoczynek) na oficjalnych kanałach Dolnego Śląska pojawiać się będą inspiracje ukazujące potencjał regionu. Pomysły na wycieczki, oferty warsztatów, atrakcje przygotowane specjalnie na ferie przez dolnośląskie zamki, muzea czy obiekty kultury.

     -Specjalne edycje nocnego zwiedzania czy bale w dolnośląskich zamkach, różnorodne warsztaty dla dzieci i dorosłych: od tkania na kiju po wiedzę o kosmosie. Oferta Dolnego Śląska na ferie obejmuje nie tylko różne lokalizacje od górskich kurortów po Stawy Milickie, ale także tematykę, wśród której naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

     Prezentacje edukacyjne w Izerskiej Łące w Świeradowie-Zdroju, ferie jeździeckie dla miłośników koni na wrocławskich Partynicach, zajęcia filmowe w kinie DCF, warsztaty plecenia z wikliny w Krainie Wygasłych Wulkanów – to przykładowe atrakcje, które zostały przygotowane specjalnie na ferie. Nie zabraknie rozrywki dla miłośników sportu, dla tych którzy chcą zdobyć wiedzę czy udoskonalić zdolności plastyczne. Hala Stulecia przygotowała turnusy półkolonii o kosmosie, gdzie dzieci zmierzą się z zagadkami o czarnej dziurze, a w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju w trakcie warsztatów będzie można własnoręcznie stworzyć ciekawy eksponat.

PROJEKT ZIMA

     Nie zabraknie spotkań na stokach: w Czarnej Górze, Karpaczu, Jakuszycach i Zieleńcu, gdzie od 28 stycznia w weekendy przedstawiciele dolnośląskich atrakcji spotkają się z mieszkańcami i turystami, by zainspirować ich do odkrywania regionu.

     - Po raz kolejny realizujemy zimowy projekt, podczas którego nie tylko pokazujemy najpiękniejsze miejsca regionu, ale także zachęcamy do zdrowego spędzania wolnego czasu i promujemy dolnośląskie stoki. Narty, biegówki, łyżwy czy snowboard, świetne miejsca na sanki – Dolny Śląsk jest pełen nieoczywistych zakątów, które warto odkrywać, zwłaszcza w trakcie zimowego wypoczynku – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

     Wśród prezentowanych na stokach atrakcji pojawią się, m.in.: pełna skarbów Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Gmina Sobótka, która zachęci do Ślężańskich wędrówek, Karkonoskie Tajemnice pełne regionalnych minerałów, zamki Książ i Czocha, by wypoczynek nabrał królewskiego wymiaru czy Stawy Milickie, by nadać mu niepowtarzalnego smaku. Pokazy specjalne dla dzieci, regionalne gry terenowe i konkursy z nagrodami, zajęcia sportowe i warsztaty – w tym roku atrakcji na stokach nie zabraknie! Nie zapominamy też o bezpieczeństwie, to jeden z tematów przewodnich dolnośląskich ferii. Podczas wydarzeń z pomocą Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomnimy zasady bezpiecznego zachowania podczas zdobywania sudeckich szczytów i odwiedzania kultowych miejsc w dolnośląskich górach.

     - W trakcie projektu kontynuujemy akcję #GóryBezBrawury, przypominając, że zdobycie dolnośląskich szczytów, takich jak Śnieżka, Kalenica czy Śnieżnik dostarcza niesamowitych wrażeń, ale także wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdzenie pogody, wczesne wyjście na szlak, odpowiednio zapakowany plecak, dobre buty i raczki oraz zainstalowana aplikacja „Ratunek”, to tylko część rzeczy, o których należy pamiętać, wybierając się w kultowe miejsca w dolnośląskich górach – przypomina Bartłomiej Kubicz, Dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.

KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE GOTOWE NA FERIE

     Do wielu dolnośląskich atrakcji na ferie zimowe 2023 możemy dojechać koleją. Dzięki niej można zapomnieć nie tylko o korkach, ale i problemach z parkowaniem. Wybierających się na ferie może niepokoić rosnące obłożenie pociągów. Przewoźnik zapewnia jednak, że na zimowy sezon jest dobrze przygotowany.

     - W 2022 roku pobiliśmy nasz dotychczasowy rekord przewiezionych pasażerów – na pokładach pociągów KD podróżowało 16 milionów osób. Potwierdza to, że regionalna komunikacja kolejowa nieustannie zyskuje na popularności. W odpowiedzi na to rosnące zapotrzebowanie i w trosce o wygodę pasażerów modernizujemy nasz tabor. Nadchodzące ferie są pierwszymi, podczas których popularne kierunki będą obsługiwane przez nowoczesne pojazdy Elf 2 zakupione przez KD w ubiegłym roku – mówi Bartosz Jungiewicz, dyrektor ds. handlowych w Kolejach Dolnośląskich.

     Pojemne składy o długości 90 metrów oferują 540 miejsc, w tym 250 siedzących. Pojazdy są w stanie rozwinąć prędkość do 160 km/h, co skraca czas podróży. Flota wzbogacona o przestronne pojazdy to nie jedyna nowość w ofercie KD. Jeden z niemal 270 przystanków, na których zatrzymują się Koleje Dolnośląskie, Szklarska Poręba Jakuszyce, zmienił lokalizację. Od 11 grudnia znajduje się tuż przed Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Miłośników kolejowych eskapad i zimowego wypoczynku na Dolnym Śląsku z pewnością zainteresuje również możliwość skorzystania z wyjątkowej oferty regionalnego przewoźnika – „Weekend z KD”. Dzięki niej można podróżować przez cały weekend (od 18.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek) na jednym bilecie za jedyne 59 zł. Co ważne, liczba przejazdów i kilometrów jest nieograniczona!

Lista atrakcji, które biorą udział w akcji:

1. Kino DCF we Wrocławiu

2. AquaPark we Wrocławiu

3. Hala Stulecia we Wrocławiu

4. Izerska Łąka w Świeradowie-Zdroju

5. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

6. Kaczawska Sieć Współpracy w Krainie Wygasłych Wulkanów

7. Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

8. Kolejkowo we Wrocławiu

9. Magiczna Pławna w Pławnej Dolnej

10. Muzeum Miedzi w Legnicy

11. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

12. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu 

13. Muzeum Sentymentów w Kowarach

14. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

15. Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

16. Kopalnia w Nowej Rudzie 

17. Tor Partynice we Wrocławiu

18. Pasieka Dziadka Tolka we Wrocławiu

19. Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

20. Stawy Milickie 

21. Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie

22. Time Gates w Jeleniej Górze

23. Twierdza Kłodzko 

24. Twierdza Srebrna Góra 

25. Zamek Czocha w Suchej

26. Zamek Kliczków w Kliczkowie

27. Zamek Książ w Wałbrzychu

28. Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

29. Karkonoski Park Narodowy

30. Jodłowy Młyn w Brzegu Dolnym

31. Młyn Wielisław w Sędziszowej

32. Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

33. Zamek Międzylesie

34. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

35. Opera we Wrocławiu

36. Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

37. Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu

38. Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu

39. Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze

40. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

[Materiały prasowe UMWD]

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook