Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...
Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.
Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii
Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością
Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass
Lodówki dwudrzwiowe, zwane inaczej side by side, świetnie sprawdzą się przy większej liczbie domowników. Są tak skonstruowane, że po jednej stronie znajduje się chłodziarka, a po drugiej - zamrażarka. To wygodne rozwiązanie, gdy masz dużą rodzinę lub dzielisz mieszkanie ze współlokatorami. Zobacz, jaka lodówka dwudrzwiowa sprawdzi się u ciebie najlepiej!
Zwróć uwagę na różnicę między tymi dwoma sprzętami, które często bywają ze sobą mylone. W lodówce typu French Door chłodziarka znajduje się na górze, zamrażarka - na dole. Ta druga może mieć postać wygodnych, łatwo wysuwanych szuflad. W odróżnieniu od tego rodzaju sprzętu, lodówka dwudrzwiowa to urządzenie podzielone na strony - stąd nazwa side by side. Po jednej stronie masz chłodziarkę, a po drugiej - zamrażarkę.
Rozróżnienie tych lodówek na pierwszy rzut oka może być niełatwe - dobrze więc wiedzieć, czego szukasz i odpowiednio zawęzić kryteria.
Lodówki side by side, podobnie jak inne rodzaje chłodziarko-zamrażarek, możesz kupić w wersji do wolnostojącej lub do zabudowy. Pierwsza opcja oznacza więcej sprzętów do wyboru, większą elastyczność i łatwiejsze dostosowywanie urządzenia do aktualnych potrzeb. Producenci dodają, by urządzenia prezentowały się atrakcyjnie pod względem wizualnym - mogą być więc prawdziwą ozdobą kuchni! Model wolnostojący wydaje się racjonalnym wyborem, jeśli nie planujesz generalnego remontu mieszkania.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Parametry, które trzeba przeanalizować, są praktycznie takie same, jak przy zakupie lodówek innego rodzaju:
Jaka lodówka dwudrzwiowa będzie najlepsza? Pora przyjrzeć się bliżej polecanym modelom wolnostojącym!
Lodówki dwudrzwiowe są droższe niż tradycyjne, z chłodziarką na górze i zamrażalnikiem na dole. Jaki budżet warto założyć? Najtańsze modele to koszt między 3000 a 4000 zł. Najbardziej zaawansowane technologicznie sprzęty - to ok. 10 000 zł. Zobacz, które lodówki będą udanym zakupem do twojej kuchni!
Sprawdź lodówki w sklepie MediaMarkt! Wiesz już, co wziąć pod uwagę, szukając sprzętu do twojej kuchni? Zobacz recenzje użytkowników, by przekonać się, czy sprzęt, który wpadł ci w oko, będzie udanym zakupem!