Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 238Wszystkich: 13553078

EXP. Czy da się uciec od cywilizacji?

2017-03-25 21:12

     Jego krótkie życie stało się kanwą powieści Jona Krakauera „Wszystko za życie”, którą sfilmował później Sean Penn w filmie o tym samym tytule. Christopher McCandless po skończeniu studiów oddał swe oszczędności organizacji charytatywnej, spakował się i ruszył w podróż po Ameryce. Chciał być wolny, także a może przede wszystkim od cywilizacji i wszechobecnego konsumpcjonizmu. Finalnie ruszył do Alaski, na Szlak Stampede, gdzie po dramatycznych, spisanych przez siebie przeżyciach, zakończył swoje życie…

     Spektakl teatralny „EXP.” w reżyserii Agi Błaszczak również oparty został na powieści Krakauera. Zrealizowane przez młodych wrocławskich twórców, studentów i absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Akademii Muzycznej przedstawienie mogliśmy obejrzeć w ramach Nurtu OFF 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. 

     Wykorzystanie w pierwszej części przedstawienia autobusu miejskiego, przejazd przez „miejską dżunglę”, poznanie psychiki bohatera, duchowe zaprzyjaźnienie się z nim, czy wreszcie zaskakujący poczęstunek pizzą, na pewno na długo zapadną w pamięci widzom uczestniczącym w spektaklu. Ciekawie zaaranżowane zostało ruszenie Christopha, wtedy nazywającego już siebie Alexem Supertrampem, na alaskański szlak. Nie mniej spektakularna była gra aktorów, którzy w drugiej części, w hali Centrum Historii Zajezdnia zaprezentowali jego wędrówkę, entuzjastyczne początkowo podejście do pomysłu, przeżycia w opuszczonym autobusie, wreszcie rozterki, rozpaczliwą chęć powrotu i ogromną niemoc pokonania napotkanych trudności.

     Książka Krakauera, którą przeczytałem wiele lat temu, zrobiła na mnie ogromne wrażenie, film nieco mniejsze, może dlatego, że znałem już jego fabułę. Spektakl Agi Błaszczak, poprzez wykorzystanie niebanalnych, a przez to zaskakujących środków wyrazu, pozwolił mi na ponowne przeżycie historii Alexa w sposób zupełnie odmienny niż podczas lektury, czy seansu filmowego. Christopher McCandless pożegnał się ze światem zapisanymi w pamiętniku słowami: Miałem szczęśliwe życie i dzięki ci, Panie. Do widzenia i niech Bóg was wszystkich błogosławi! Tymi słowami zakończyło się również przedstawienie. Na widowni zapadła po nich długa cisza…

Waldemar Brygier – NaszeSudety
 
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Marek Poddębski2017-03-26 06:54

    Byłem, widziałem, bardzo ciekawe przedstawienie, a nocna jazda przez miasto w na niebiesko świecących słuchawkach urokliwa. Ozdobą ładne aktorki, którym przypadły mało ładne role ;-) Swoją drogą, ładne też zdjęcia.

Komentarz
Facebook