Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
Z jaką walizką podróżowałaby księżna Daisy? Jak kwiatami przywitać podróżnych przylatujących do Wrocławia? Jak poczuć odrobinę egzotyki przed długą podróżą? Wystarczy odwiedzić wrocławskie lotnisko. Dzięki współpracy Portu Lotniczego Wrocław z Zamkiem Książ można tam poczuć klimat Festiwalu Kwiatów i Sztuki.
Festiwal Kwiatów i Sztuki to wyjątkowe wydarzenie, które odbywa się co roku na Zamku Książ. Jego XXXIII edycja rusza w sobotę, 29 kwietnia i potrwa do środy, 3 maja. Tym razem jest ona poświęcona najsłynniejszej mieszkance Zamku Książ – księżnej Daisy von Pless. Inspiracją dla mistrzów florystyki tworzących kreatywne kwiatowe aranżacje są w tym roku zapiski z pamiętników księżnej i jej sekretny ogród. Nowością będzie możliwość zwiedzania piątego piętra zamku, gdzie powstanie kwiatowa aranżacja „Ma Fantaisie”. Będzie ona nawiązywać do jednego z ulubionych miejsc wypoczynku księżnej Daisy, a stworzą ją profesjonaliści z Międzynarodowego Instytutu Florystycznego.
Promocji tego wydarzenia poświęcone było dzisiejsze spotkanie na wrocławskim lotnisku. Wzięli w nim udział: Anna Żabska, prezeska Zamku Książ, Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji UMWD oraz Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. Podczas spotkania po raz pierwszy zaprezentowane zostały unikalne kompozycje kwiatowe, które pasażerowie będą mogli przez cały tydzień oglądać, odlatując i przylatując do Wrocławia. – Nie ma lepszego miejsca na promocję takich wydarzeń jak Festiwal Kwiatów i Sztuki niż wrocławskie lotnisko – mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. – Chcemy zainspirować podróżnych i pokazać, że atrakcje są nie tylko w miejscach, do których można polecieć z Wrocławia, ale piękne wrażenia czekają nas także na Dolnym Śląsku. Dzięki tym kwiatowym aranżacjom ich namiastkę możemy poczuć już właśnie w naszym terminalu – dodaje.
Kwiatowe aranżacje z wykorzystaniem świeżych kwiatów oraz suszu przygotował mistrz florystyki Maciej Krzus wraz z zaprzyjaźnionymi florystkami i florystami. Jedno ukwiecone przejście to nawiązanie do egzotycznych klimatów, a drugie — z białymi akcentami — jest symbolicznym powitaniem w Polsce i na Dolnym Śląsku. Dodatkowo w hali bagażowej przygotowane zostały walizki wypełnione kwiatami.
Jakie atrakcje czekają jeszcze na gości Festiwalu Kwiatów i Sztuki? To przede wszystkim ponad 30 sal udekorowanych barwnymi, kwiatowymi kompozycjami, strefa dla dzieci, w której odbywać się będą warsztaty florystyczne, gry i zabawy z animatorami, a także konkursy z nagrodami. Nie zabraknie też wykładów prowadzonych przez Dział Muzealno-Edukacyjny Zamku Książ, mistrzów florystyki i zaproszonych gości. Na tych, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji, czeka Nocne Zwiedzanie z duchami, czyli pełne adrenaliny przejście przez skąpany w ciemnościach Zamek Książ.
– Festiwal Kwiatów i Sztuki to uczta dla zmysłów i niesamowite wydarzenie dla całych rodzin. Oprócz podziwiania niesamowitych prac profesjonalnych florystów i florystek będzie można skorzystać z szerokiego wachlarza produktów i roślin, które zaoferują nasi wystawcy, a także oferty gastronomicznej oraz strefy zabaw dla dzieci – mówi Anna Żabska, prezeska Zamku Książ.
Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:
![]() |
![]() |
![]() |