Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 635Wszystkich: 13768124

Fundacja Polska górom! przetłumaczyła mapę Helwiga

2022-02-01 18:32

     Mapa Śląska Martina Helwiga została wydrukowana w Nysie w 1561 roku, przez ponad 200 lat była wzorem dla kolejnych wydań map Śląska a po prawie 500 latach, doczekała się nowego wydania. Zawartość mapy została przetłumaczona przez Tomasza Garpiela (Pan Przewodnik) z wykształcenia geografa, założyciela Fundacji Polska górom!, która promuje turystykę górską, działania przyrodnicze i ekologiczne oraz zabytki i atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Jako fundacja są przedsiębiorstwem społecznym, co oznacza, że zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

     Mapa Śląska Martina Helwiga przedstawia obszar Górnego i Dolnego Śląska oraz przygranicznych terenów Górnych Łużyc, Wielkopolski i ziemi kłodzkiej. Helwig umieścił na niej sygnaturki ponad 370 obiektów: wsi, miast, zamków i klasztorów. Wszystkie obiekty na mapie zostały podpisane dość słabo czytelną czcionką. Tylko największe miasta posiadają nazwy pisane kapitalikami, które łatwo dziś odczytać m.in.: BRESLAW, OPPELEN, NEISSE czy TESCHE, a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.

     – Chcieliśmy dać współczesnemu odbiorcy możliwość samodzielnego i świadomego korzystania z zawartości mapy – mówi Tomasz Garpiel.

     Drugim projektem Fundacji Polska górom! jest mapa zdrapka "Odkrywaj Dolny Śląsk”, która pozwala odwiedzić popularne i mniej popularne zabytki oraz atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. Ze wszystkich interesujących miejsc na Dolnym Śląsku wybrano 101 miejscowości, zabytków lub obiektów turystycznych.

     Wspomniane produkty od Fundacji Polska górom! można zakupić w ich sklepie internetowym Duch Gór, który powstał, aby wesprzeć działalność fundacji.

     Fundacja Polska górom! organizuje również warsztaty przyrodnicze i prowadzi działania ekologiczne. Współpracuje przy tym z zespołem edukatorów przyrodniczych, teriologów, ornitologów. W najbliższym czasie odbędą się „Wilcze warsztaty”, a później ,,Noc Sów”. Celem warsztatów jest propagowanie dobrych praktyk względem sudeckiej fauny i flory ze szczególnym uwzględnieniem drapieżników. Ponadto, zespół fundacji stworzył aplikację ,,Zmieć Śmieć”, która ma zachęcić turystów do podnoszenia ze szlaku pozostawionych tam śmieci i wyrzucenia ich do kosza poza terenem lasu. Trwają ostatnie testy wdrożeniowe aplikacji.

     Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o produktach i projektach Fundacji Polska górom! lub wesprzeć jej działalność,  to zapraszam na stronę polskagorom.pl lub profil facebookowy.

Krzysztof Augustynowicz
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-02-01 19:11

    "...a mniejsze miejscowości są bardzo trudne do rozszyfrowania, czasem wręcz niemożliwe.". Ciekawe które są wręcz niemożliwe....

Komentarz
Facebook