Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 960Wszystkich: 13306774

Hotel Grand w najbardziej spektakularnej fazie odbudowy

2023-04-21 20:44

     Jedna z najbardziej wyczekiwanych rewitalizacji Wrocławia – Hotel Grand, znajdujący się przy ul. Piłsudskiego, naprzeciw Dworca Głównego PKP, dotarła to kluczowego momentu. Do tej pory większość prac zewnętrznych prowadzona była pod zasłoną rusztowań i mogły wydawać się niewidoczne dla wrocławian. W marcu 2023 inwestor Rafin Developer rozpoczął demontaż rusztowania odkrywając fragmentami elewację. Ukazanie w pełnej krasie historycznie odtworzonej elewacji nastąpi już 22 kwietnia. Wrocławianie mogą już podziwiać oryginalną bryłę oraz kształtu detalu architektonicznego. Rafin Developer nie zwalnia tempa, a zakończenie budowy przewidywane jest na przełomie 2023/2024 roku.

     Rewitalizacja Hotelu Grand okazała się większym wyzwaniem, niż początkowo przypuszczano. Odbudowa historycznego obiektu jest złożonym oraz wieloetapowym projektem, który od samego początku napotykał wiele utrudnień oraz okoliczności niesprzyjających, wpływających na przebieg procesu odbudowy.

     „Prace wykonywane są na „żywym organizmie miejskim” – w budynku, w zabudowie plombowej, w centrum zabudowy śródmiejskiej, pomiędzy użytkowanymi obiektami, co od początku stanowiło spore wyzwanie organizacyjne pracy wykonawców. Rozwój pandemii przypadł na okres najbardziej zaawansowanych prac co także wpływało na wydłużenie poszczególnych procesów. Wraz z odsłonięciem elewacji widoczna jest skala przedsięwzięcia oraz ogrom włożonej pracy, co spotkało się z dużym uznaniem wrocławian.” – informuje Paweł Rojek, prezes zarządu Rafin Developer.

     Odsłonięta elewacja przykuwa uwagę pieczołowicie odwzorowanymi detalami architektonicznymi. Zainteresowanie budzi wykończenie płytami z prawdziwego piaskowca na całej powierzchni wysokiego parteru oraz pierwszego piętra hotelu. Ponadto odrestaurowane zostały także liczne ornamenty, balustrady i płaskorzeźby. Szczególną uwagą cieszą  zdobienia sztukaterii artystycznej nad oknami i pomiędzy nimi, jak również odnowiona wieża wieńcząca narożnik budynku, symetrycznie ułożona względem hotelu Piast po drugiej stronie ulicy. Uwagę zwraca także wykonywanie zadaszeń lukarn – zarówno konstrukcja oraz pokrycie daszków, jak i miedziane obróbki blacharskie wykonane zostały całkowicie ręcznie. Kształt oraz obróbka elementów spotykana jest bowiem tylko przy rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych i nie występuje podczas powszechnych procesów budowlanych. Każdy z elementów, który dziś widzimy realizowany był pod nadzorem konserwatorskim.

     „Architektura jest naszym zawodem, pracą, ale również pasją i ogromną odpowiedzialnością - odpowiedzialnością za przestrzeń, z której przez dziesiątki lat będą korzystać (w tym konkretnym przypadku) mieszkańcy i odwiedzający Wrocław. Projekt Hotelu Grand był dla pracowni wieloletnim zadaniem projektowym i koordynacyjnym, a jego finalne efekty, które zaczynamy właśnie obserwować są znakomitym zwieńczeniem tego okresu. Obiekt odzyskuje swój dawny blask, a przestrzeń przed Dworcem Głównym jeszcze większy ład i jakość! My jako architekci również nie możemy doczekać się zakończenia tej znaczącej dla Wrocławia Inwestycji - wchodzimy na "ostatnią prostą” – podkreśla architekt Grzegorz Górka z pracowni Greg Architekci odpowiedzialnej za projekt hotelu.

     Kolejnym etapem widocznym z zewnątrz budynku będzie założenie balustrad na balkonach. Nadal pozostanie także zagospodarowanie wąskiego terenu od obu ulic oraz szereg prac wykończeniowych w środku. Jednocześnie cały czas kontynuowane będą prace wnętrz budynku, w którym już urządzono pokój wzorcowy dla przyszłego hotelu, który funkcjonował będzie pod standardami sieci Accor.

     „Dla wielu wrocławian, turystów i miłośników historii miasta - zabytkowa brama do Wrocławia wróciła na swoje miejsce. Hotel Grand wraz z wcześniej odrestaurowanym przez nas Hotelem Piast, ponownie staje się nową wizytówką tej części Wrocławia. Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Ale najbardziej dziękujemy mieszkańcom za tak pozytywny odbiór inwestycji przez cały okres jej realizacji. Takie wsparcie nie jest dziś już tak powszechne i łatwe do zdobycia - tym bardziej było i nadal jest nas szczególnie istotne i wartościowe  ” – podkreśla Piotr Wiak, wiceprezes zarządu Rafin Developer.

     Należy podkreślić, że wszelkie prace odbywają się pod czujnym okiem konserwatora miejskiego. Rafin planuje zakończyć prace na przełomie 2023/2024 roku, a rozpoczęcie działalności hotelu zaplanowane jest na II kwartał 2024 roku. 

Jednak to nie koniec planów wrocławskiego dewelopera na odbudowę historycznych wizytówek Wrocławia. Rafin nie zwalnia tempa i zaraz po zakończeniu prac nad Grandem ma w planie uruchomienie jeszcze większej rekonstrukcji – zabytkowego Pałacu Hatzfeldów -  mieszczącego się przy ul. Wita Stwosza, która również cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia. Jednocześnie inwestor rozpoczął budowę nowego etapu Wybrzeża Reymonta  - osiedla mieszkaniowego w Śródmieściu, nad którym prace odbywać się będą równolegle i są kolejnym elementem rewitalizacji nabrzeży Odry dla przyszłych mieszkańców.

Magdalena Banaszak - Rafin
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook