Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 719Wszystkich: 13755868

Kontrowersyjny krzyż trafił do muzeum

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2023-04-23 09:49

     Do postępu doszło w sprawie kontrowersyjnego nazistowskiego krzyża z 1944 roku, który miesiąc temu ktoś powalił i rozbił na kawałki w Kořenovie, przy wieży widokowej na Hvězdzie. Pracownicy Krkonošskiego Parku Narodowego (KRNAP) przewieźli go do muzeum we Vrchlabí. Co się z nim stanie, nie jest jeszcze jasne. Przewiezienie krzyża potwierdził w sobotę rzecznik KRNAP, Radek Drahný, mówiąc, że decyzja o dalszej przyszłości krzyża nie została jeszcze podjęta. "Wszystkie możliwości brane są pod uwagę, w tym reinstalacja, przechowywanie w magazynie, a nawet zniszczenie" - powiedział Drahný.

     Zainteresowanie kontrowersyjnym pomnikiem postawionym przez niemieckich mieszkańców podczas II wojny światowej wyraziły wcześniej muzea w Libercu i Ustí nad Labą.

     Granitowy krzyż stał na wzgórzu Hvězda obok wieży widokowej Štěpánka na granicy Gór Izerskich i Karkonoszy. W sobotę 25 marca między północą a rankiem ktoś go powalił, a krzyż podczas upadku złamał się na kilka kawałków. Policja nadal poszukuje sprawcy. Krzyż był wcześniej wielokrotnie celem ataków wandali i nawet opisowa tablica, która znajdowała się przy nim od 2018 roku, nie pomogła. Według informacji na tablicy, lokalni Niemcy w maju 1944 roku postawili granitowy Krzyż Żelazny ze swastyką w środku "na pamiątkę poległych członków sił zbrojnych Rzeszy i SS z Kořenova oraz okolicznych miast i wsi".

     Po wojnie Czesi najpierw usunęli ze środka swastykę, a następnie złamali i zrzucili krzyż ze zbocza. W 2011 roku lokalni miłośnicy regionu znaleźli części złamanego krzyża, przenieśli na poprzednie miejsce i ponownie złożyli. Krzyż został następnie, jak napisano na tablicy informacyjnej, "przedstawiony z błędną informacją jako tzw. krzyż maltański - symbol ofiar II wojny światowej".

     Mimo że krzyż został odnowiony bez zgody władz, władze lokalne zdecydowały, że zostanie on pozostawiony na swoim miejscu, z wyjaśniającym komentarzem: "Kořenovski kamienny Krzyż Żelazny niewątpliwie stanowi symbol Trzeciej Rzeszy, ale jego pozostawienie na miejscu świadczy o pewności siebie, tolerancji i dobrej woli społeczności Kořenova, cechach, jakie zwycięzcy powinni okazywać wobec pokonanych po każdej wojnie".

Waldemar Brygier na podstawie: idnes.cz
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook