Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1985Wszystkich: 13767369

Miletín i Karel Jaromír Erben

     Karel Jaromír Erben (1811–1870) był osobą, która mocno zasłużyła się w badaniach nad folklorem czeskim i słowackim. Był m.in. etnografem, pisarzem oraz, historykiem. Zbierał ludowe porzekadła, pieśni narodowe, a w swych pracach przypominał stare baśnie i legendy. Jego „Kytice z pověstí národních” przez historyków literatury traktowane są na równi z „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza w literaturze polskiej. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że w jednej ze swych prac, opisujących słowiańskie baśnie i legendy, zamieścił pięć utworów w języku kaszubskim.

     K.J. Erben urodził się 7 listopada 1811 roku w Miletínie. Nic więc dziwnego, że postanowiono tutaj uczcić swego rodaka (Erben spędził tu swe dzieciństwo i czasy młodzieńcze), upamiętniając miejsca z nim związane i łącząc je w formie ścieżki dydaktycznej.

     Ścieżka ma swój początek przy domu, w którym urodził się Karel Jaromír Erben, ale wędrówkę po niej można oczywiście rozpocząć w dowolnym punkcie. W domu rodzinnym pisarza znajduje się dzisiaj muzeum poświęcone jego twórczości, życiu oraz czasom, w których przyszło mu żyć. Z miasta trasa prowadzi na północ, do źródełka przy którym stoi postać Południcy, a wokół rosną łany macierzanki. Tutaj poznać można historię rodziny Erbenów (dawniej rósł w tym miejscu czereśniowy sad, w którym pracował ojciec małego Karela). Kolejnym przystankiem jest dawne miejsce straceń, gdzie karano mieszkańców Miletína, którzy byli na bakier z prawem. Milszym miejscem jest kolejny przystanek, będący przy okazji dobrym punktem widokowym na miasto, gdzie spotkamy rzeźbę jeźdźca na koniu, związanego z jedną z legend. Kolejne przystanki pozwalają na odwiedziny w dawnym miletíńskim uzdrowisku, podziwianie panoramy miasta spod krzyża postawionego w 1811 roku, roku urodzin Erbena oraz wizytę na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są najbliżsi pisarza. Na koniec ścieżka powraca do centrum miasta, do rynku, który nazwany został imieniem, jakże by inaczej, Karela Jaromíra Erbena.

     Powyższy opis dotyczy podstawowej wersji ścieżki dydaktycznej, ale można też ją poszerzyć o kolejny etap, który wymaga pokonania ok. 15 kilometrów. Na jej trasie napotkamy miejsca związane z życiem i działalnością Erbena, a także z przedstawionym przez niego baśniami i legendami, m.in. kościół św. Jakuba w Červenej Třemešnej, znany z ballady „Poklad”, staw Hluboký z powieści „Vodník”, staw Nadýmák z powieści „Štědrý den”, czy dawny browar w Miletínie.

     Miletín jest miastem, które stać się może świetnym miejscem startu do licznych wycieczek w bliższe i dalsze okolice. W ciągu roku odbywa się tutaj tez szereg ciekawych imprez, które przyciągają turystów. W kwietniu odbywa się tradycyjna pielgrzymka, w maju spotykają się w Miletínie miłośnicy piwa, w czerwcu swoje dni mają turyści piesi, którzy spotykają się w ramach zlotu poświęconego K.J. Erbenowi, a lipcu warto tu zajrzeć dla jarmarku świętojakubowego, na którym królują wyroby lokalnych rzemieślników.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook