Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4Wszystkich: 13769269

Na ratunek pingwinom przylądkowym

2015-12-04 17:49

     Zapraszamy Państwa na drugie spotkanie ZOO NA RATUNEK, które odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Afrykarium. Tym razem pokażemy walkę o przetrwanie pingwinów przylądkowych, którą toczy wspierana przez wrocławskie zoo fundacja SANCCOB (Southern African Foundation for the Conservation of Coastal Birds).

     Powołana w 1968 roku organizacja zajmuje się ochroną ptaków morskich u wybrzeży Afryki Południowej. Najwięcej uwagi, sił i środków skupionych jest na ratowaniu pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus) z katastrof ekologicznych spowodowanych wyciekami ropy z tankowców. Do tej pory fundacja uratowała ponad 90 000 morskich ptaków różnych gatunków, które bez pomocy człowieka, oblepione ropą nie miałyby najmniejszych szans na przeżycie. Wynik ten jest imponujący zważywszy na liczebność światowej populacji samych pingwinów przylądkowych, szacowaną na 52 000 dorosłych osobników. Kolejnym zagrożeniem dla pingwinów w Afryce Południowej jest przełowienie przybrzeżnych wód oceanu. Pary lęgowe nie są w stanie wykarmić młodych, gdy w najbliższym otoczeniu nie ma wystarczającej ilości ryb.

     Każdego roku SANCCOB ratuje setki odrzuconych, zbyt późno wyklutych lub osieroconych piskląt tońców. Zajmuje się też sztuczną inkubacją znalezionych, porzuconych jaj. W zeszłym roku udało się uratować ponad 800 małych pingwinów, z czego większość powróciła do oceanu, w tym 18 piskląt uratowanych dzięki funduszom zebranym w naszej akcji „Zaadoptuj jajo na Wielkanoc”. Teraz chcemy ratować kolejne pingwinie maluchy!

     Od 2006 roku, w którym powstał projekt, fundacja SANCCOB uratowała i wypuściła do naturalnego środowiska prawie 4000 piskląt! W tym roku od października, kiedy rozpoczyna się sezon lęgowy tońców, do stacji SANCCOB trafiło już ponad 280 piskląt. Każdego dnia wolontariusze patrolujący kolonie lęgowe znajdują kolejne opuszczone jaja i pisklęta. Odchów młodych trwa ok. 3 miesiące, podczas których ptaki zjadają ogromne ilości ryb. Wypuszczane są tylko osobniki zdrowe i w pełni wypierzone.

     Jak dokładnie przebiega proces odchowu i wypuszczania pingwinów w Afryce opowie Państwu Anna Mękarska zajmująca się we wrocławskim zoo ochroną gatunkową zwierząt, a jak wygląda hodowla tych pięknych ptaków we Wrocławiu - Paweł Borecki (opiekun pingwinów). Oprócz pokazu zdjęć i filmów z Afryki zapraszamy Państwa na wizytę u naszych pingwinów. Podobnie jak ich krewni w Afryce są w pełni sezonu lęgowego! Będzie można zobaczyć jak wygląda gniazdo pingwina, zaplecze hodowlane i karmienie.

     Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wpłacić co najmniej 10 zł (zachęcamy do większej hojności!) na specjalnie przez nas otwarte konto bankowe: 08 1020 5226 0000 6702 0523 2741 z dopiskiem PINGWINY. Zebrana kwota zostanie przekazana na ratowanie pingwinów przez fundację SANCCOB. Przy okazji spotkania będzie można zwiedzić Afrykarium, które w piątki otwarte jest do 21.00. Czekamy na Państwa od 16.00 w Punkcie Obsługi Klienta przy głównym wejściu do Zoo!

 


Pingwin przylądkowy – toniec (Spheniscus demersus) jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (CITES II), występuje u wybrzeży Afryki Południowej od Namibii do Mozambiku. Jego liczebność szacuje się na 52 000 dorosłych osobników. Liczebność ta maleje ze względu na coraz intensywniejsze połowy ryb, będących pożywieniem tońców. Dużym zagrożeniem jest też zanieczyszczenie wód przybrzeżnych Afryki, a w szczególności katastrofy ekologiczne spowodowane wyciekami ropy z tankowców. 

 

Zobacz także:
strona wrocławskiego ogrodu zoologicznego

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook