Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 266Wszystkich: 13553106

Niepewna przyszłość kolejki linowej na Ještěd

2023-05-02 09:48

     Kolejka linowa na Ještěd wyłączona jest z użytkowania od tragicznego wypadku z jesieni 2021 roku (zob. Wypadek kolejki linowej na Ještěd), gdy jedna z kabin spadła, a obsługujący wagon pracownik zginął na miejscu. W drugiej z kabin konduktorowi udało się pociągnąć za hamulec ratunkowy, który zadziałał. Ocalił w ten sposób swoje życie, jak i 13 jadących z nim pasażerów. Przyczyny wypadku nie są jeszcze ustalone, chociaż policja ma już opinie biegłych. Według rzecznika policji, za kilka tygodni powinno stać się jasne, kto jest odpowiedzialny za wypadek kolejki.

    Pojawiają się już plany nowej kolejki linowej. W grze pozostają dwie możliwości. Pierwsza opcja powraca do historycznej formy z dwoma dużymi kabinami, które poruszają się w przeciwne strony. Druga opcja zakłada system obiegowy, który znany jest z ośrodków narciarskich. W nim możliwe byłoby wykorzystanie większej liczby kabin.

     System obiegowy budzi jednak duże emocje. Wariant, w którym wyjątkowa kolej linowa, będąca do tej pory jedną z ikon Liberca, staje się zwyczajną kolejką linową, drażni lokalnych patriotów. Jan Petrásek napisał książkę opowiadająca o Ještědzie, a teraz zebrał podpisy pod petycją, która domaga się przywrócenia oryginalnej formy kolejki linowej. W ciągu dwóch tygodni pod petycją podpisało się ponad 1 000 mieszkańców Liberca.

     - Jest dla nas jasne, że to już nigdy nie będzie ta sama kolej linowa, że będzie zmodernizowana, z nową technologią, ale domagamy się, aby poprowadzona była jak dotychczas, w przeciwne strony, po oryginalnej trasie. W ten sposób będzie można wykorzystać istniejące już budynki, w tym górną stację, której formę opracował autor hotelu i przekaźnika, Karel Hubáček – wyjaśnia Petrásek.

     Ostateczne słowo należy jednak do władz miasta. Koleje Czeskie, które prowadziły do tej pory kolejkę linową, nie są już nią zainteresowane. Urząd miasta Liberca chce kupić kolejkę linową wraz z działkami do końca 2023 roku, i według burmistrza, zamierza sporządzić studium porównawcze obu wariantów. – Następnie chcę, aby decyzję podjęła przede wszystkim rada miasta, ale także mieszkańcy Liberca. Nie wykluczam nawet referendum w tej sprawie – mówi Jaroslav Zámečník, burmistrz Liberca. Miasto samo nie chce finansować nowej kolejki linowej - szuka inwestora. Według burmistrza, w najlepszym przypadku pierwsi pasażerowie nowoczesnej kolejki linowej mogliby pojechać nią w 2025 roku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety na podstawie CNN Prima News
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook