Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
Zamek w Kliczkowie przez stulecia zmieniał swoich właścicieli. Począwszy od książąt piastowskich, którym zawdzięcza powstanie, przez rodziny hrabiowskie i książęce, aż po czasy nam współczesne i lata, w których należy do obecnych właścicieli. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu zamek w Kliczkowie ponownie należy do najważniejszych budowli w regionie, jak również do najpiękniejszych w Polsce, choć niewiele brakowało, aby i ten okazały zamek bezpowrotnie uległ zniszczeniu...
Kiedyś napisałem, że nie ma miesiąca - a czasem i tygodnia - w którym nie natrafiłbym na całkiem nowe historie. I w taki właśnie sposób powstała ta książka. Bo czy można przejść obojętnie obok historii niezwykłej Japonki, która związała swoje życie ze Śląskiem? Pięknej Szwedki, która po II wojnie światowej zagrała u boku Lizy Minelli? A może o potomku człowieka, który zginął z rąk Wilhelma Tella? Zapewne niezwykłym wyda Wam się rozdział o księciu, który nie dość, że został mężem królowej Holandii...
Część kartograficzna obejmuje pogranicze Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii. Obejmuje wszystkie formy skalne regionu, kurorty i miasteczka oraz atrakcje przy nich, czyli: Sebnitz, Mikulášovice, Hinterhermsdorf, Jetřichovice, Růžová oraz Kuhnstal, Pravčicka brana, Idaggrottę, Affelsteione, spływy łodziami i inne. Zawiera szlaki piesze i rowerowe oraz wszystkie informacje potrzebne turyście. Mapa opisana na siatce WGS 84, zgodna z polskimi systemami nawigacyjnymi
We wrocławskim zoo otwarto nowy, edukacyjny pawilon multimedialny KLIMAT, ZWIERZĘTA, LUDZIE. To pierwszy pawilon bez zwierząt, ale za to naszpikowany multimediami – od prezentacji po interaktywne gry dla odbiorców w różnym wieku. Dla zwiedzających czynny będzie od stycznia 2016 r., w godzinach 10:00 – 16:00.
Wrocławskie zoo posiada jedną z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych kolekcji zwierząt na świecie, więc plan na budowę obiektu, w którym ich nie będzie wywołał zdziwienie w kręgach zoologicznych. Stanowisko Prezesa ZOO Wrocław jest jednak proste – „taka forma edukacji jest niezbędna w dzisiejszych czasach, bo kto jak nie my i kiedy jak nie teraz zadba o kondycję naszej planety”.
- Ludzie są krótkowzroczni i nie przejmują się, tym co może mieć miejsce za kilkadziesiąt lat. Liczy się tu i teraz. Jednak to, że wykorzystujemy odnawialne źródła energii, nie oznacza, że są one nieograniczone, zwłaszcza jeśli proces ich wydobycia ma takie tempo. Musimy jak najszybciej zmienić myślenie, a najłatwiej zacząć od najmłodszych odbiorców, dlatego głównie im dedykowany jest nowy pawilon – mówi Marta Zając-Ossowska, kierownik Sekcji Marketingu i Edukacji oraz koordynator ds. merytorycznych projektu.
Dzieci i młodzież poprzez interaktywne zabawy nauczą się, jak zmieniać swoje codzienne nawyki, by stać się bardziej przyjaznymi środowisku. Przy pomocy specjalnej budki telefonicznej połączą się m.in. z mieszkańcami Kiribati oraz Nigerii i dowiedzą się z jakimi problemami mają oni na co dzień do czynienia. Wezmą udział w quizie dotyczącym segregacji śmieci, zobaczą też jak zmieniała się pokrywa lodowa na obszarach polarnych na przestrzeni ostatnich 6 dekad.
Pawilon w przyjazny sposób uzupełni i utrwali wiedzę zdobytą podczas bezpłatnych warsztatów o tej samej tematyce, prowadzonych przez edukatorów zoo. Obiekt w okresie zimowym czynny będzie w godzinach 10.00 -16.00. W tym czasie do dyspozycji zwiedzających będzie również animator, który z chęcią podpowie jak korzystać ze sprzętu oraz udzieli odpowiedzi na wszelkie „polarne” pytania.
Pomysł pawilonu zrodził się w głowach pracowników Sekcji Marketingu i Edukacji wrocławskiego zoo z troski o ginące gatunki.
- Zmiana klimatu odbija się bezpośrednio na życiu wszystkich gatunków roślin i zwierząt na Ziemi. Zmiany te najbardziej widoczne są właśnie w klimacie polarnym i dlatego głównie na jego przykładzie się skupiliśmy – dodaje Zając-Ossowska.
Obiekt naszpikowany jest multimediami, dlatego w okresie świątecznym zapraszamy do testowania instalacji i podzielenia się spostrzeżeniami z pracownikami zoo. Oficjalne otwarcie nastąpi w nowym roku.