Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 948Wszystkich: 13888541

Pałac w Gorzanowie idzie pod młotek

Fot. Agnesaga20 / mapy.cz
Fot. Agnesaga20 / mapy.cz
2023-04-25 10:38

     Fundacja Pałac Gorzanów, która od 10 lat ratuje nasz zabytek, ma długi. Komornik wystawił należący do fundacji renesansowy pałac na licytację . O tym, że zabytkowy pałac trafi pod młotek poinformował konserwator zabytków. Licytacja obędzie się za miesiąc, 26 maja. Przeprowadzi ją komornik Jarosław Bartecki. Cena wywoławcza to ponad 3,7 mln zł.

     Przez 10 lat Fundacja Pałac Gorzanów zrobiła tylko i aż połowę zaplanowanych robót związanych z odrestaurowaniem renesansowego pałacu. - Mamy zaledwie 380 nowych okien, 2 tys. m kw. wyremontowanych dachów, tysiąc m kw. konserwacji. Wycena dokonanych prac to 28 mln zł. Ministerstwo kultury dało 2,5 mln, a unijne dotacje to 5,5 mln – ironicznie wylicza Marek Haisig, prezes Fundacji Pałac Gorzanów, która od kilku już lat w obiekcie organizuje koncerty, festiwale i wystawy. – Te kilkaset tysięcy długu do spłacenia to sporo, ale jakże mało w kontekście tego, co już się wydarzyło. Przeżyjemy, choć zagrożenie jest realne! - puentuje Haisig.

     Prezes fundacji zapewnia wszystkich zainteresowanych, że imprezy i wszelkie rezerwacje, przynajmniej do jesieni, są niezagrożone. Renesansowy zabytek przez wiele lat (od 1996 do 2012) nie miał szczęścia do właścicieli. Dopiero Fundacja Pałac Gorzanów zaczęła ratować olbrzymi obiekt i ożywiła go dla kultury.

     - Jeżeli, nie interes, a chęć ratowania przekreślonego przez wszystkich i pozostawionego na zniszczenie obiektu, był i jest motorem naszego działania, to skazani byliśmy na udrękę trudnych wyborów. Czy pozwolić na to, aby część zabytku uległa zniszczeniu, czy też biegać, pożyczać pieniądze i żonglować gorącym kartoflem? Czy jeżeli przecieka dach, to robić wszystko, aby zatkać dziury, czy z braku środków zaprzestać wszelkich prac i czekać na lepsze czasy? - retorycznie pyta Marek Haisig.

Pechowa ruina

     Zamek w Gorzanowie zbudowany w 1575 roku, w XVIII w, został przekształcony na renesansowy pałac przez włoskich architektów. Powierzchnia obiektu to 5 tys.800 m kw. Budowla ma trzy kondygnacje w obiekcie centralnym oraz po dwie kondygnacje w oficynach bocznych. Powierzchnia działki – zabytkowego parku to 4,5 ha.

     W 1996 roku pałac kupiła Austriaczka z polskim paszportem. Obiecywała, że obiekt zamieni w prawdziwe cacko. Niestety, na obietnicach się skończyło. Przez 14 lat kobieta nie kiwnęła nawet palcem, by zabezpieczyć go przed ruiną. Nie pojawiała się w Gorzanowie, a zabytek z roku na rok coraz bardziej niszczał. Do tego złodzieje rozkradli, co tylko było możliwe. Jesienią 2010 roku pałac kupił hrabia Czesław Adamowicz. Zapłacił 300 tys. zł. Już wiosną 2011 roku wystawił go na sprzedaż za prawie 2 mln zł. Zdaniem wielu mieszkańców Gorzanowa, hrabia nie znalazł w zrujnowanym pałacu żadnych skarbów i dlatego szybko postanowił sprzedać zabytek. 10 lat temu gorzanowski zabytek kupiła Fundacja Pałac Gorzanów, która zaczęła go odrestaurowywać.

PIERO – Gazeta Kłodzka 
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2023-05-04 07:54

  Sytuacja prawna każdego z tych obiektów jest odmienna. Stąd bierze się inne ich traktowanie. Inna sprawa, że dzieje tych obiektów w ostatnich kilkudziesięciu latach to temat na grubą książkę. Może i na kryminał.

 • Leszek Kumor2023-04-28 13:27

  Chyba najgorsza wiadomość ostatnich miesięcy

 • piotr2023-04-25 19:00

  Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim dostaje duże miliony na remont . Nie wszystkie obiekty jak widać są jednakowo traktowani.

Komentarz
Facebook