Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2028Wszystkich: 13307842

Pałac w Gorzanowie idzie pod młotek

Fot. Agnesaga20 / mapy.cz
Fot. Agnesaga20 / mapy.cz
2023-04-25 10:38

     Fundacja Pałac Gorzanów, która od 10 lat ratuje nasz zabytek, ma długi. Komornik wystawił należący do fundacji renesansowy pałac na licytację . O tym, że zabytkowy pałac trafi pod młotek poinformował konserwator zabytków. Licytacja obędzie się za miesiąc, 26 maja. Przeprowadzi ją komornik Jarosław Bartecki. Cena wywoławcza to ponad 3,7 mln zł.

     Przez 10 lat Fundacja Pałac Gorzanów zrobiła tylko i aż połowę zaplanowanych robót związanych z odrestaurowaniem renesansowego pałacu. - Mamy zaledwie 380 nowych okien, 2 tys. m kw. wyremontowanych dachów, tysiąc m kw. konserwacji. Wycena dokonanych prac to 28 mln zł. Ministerstwo kultury dało 2,5 mln, a unijne dotacje to 5,5 mln – ironicznie wylicza Marek Haisig, prezes Fundacji Pałac Gorzanów, która od kilku już lat w obiekcie organizuje koncerty, festiwale i wystawy. – Te kilkaset tysięcy długu do spłacenia to sporo, ale jakże mało w kontekście tego, co już się wydarzyło. Przeżyjemy, choć zagrożenie jest realne! - puentuje Haisig.

     Prezes fundacji zapewnia wszystkich zainteresowanych, że imprezy i wszelkie rezerwacje, przynajmniej do jesieni, są niezagrożone. Renesansowy zabytek przez wiele lat (od 1996 do 2012) nie miał szczęścia do właścicieli. Dopiero Fundacja Pałac Gorzanów zaczęła ratować olbrzymi obiekt i ożywiła go dla kultury.

     - Jeżeli, nie interes, a chęć ratowania przekreślonego przez wszystkich i pozostawionego na zniszczenie obiektu, był i jest motorem naszego działania, to skazani byliśmy na udrękę trudnych wyborów. Czy pozwolić na to, aby część zabytku uległa zniszczeniu, czy też biegać, pożyczać pieniądze i żonglować gorącym kartoflem? Czy jeżeli przecieka dach, to robić wszystko, aby zatkać dziury, czy z braku środków zaprzestać wszelkich prac i czekać na lepsze czasy? - retorycznie pyta Marek Haisig.

Pechowa ruina

     Zamek w Gorzanowie zbudowany w 1575 roku, w XVIII w, został przekształcony na renesansowy pałac przez włoskich architektów. Powierzchnia obiektu to 5 tys.800 m kw. Budowla ma trzy kondygnacje w obiekcie centralnym oraz po dwie kondygnacje w oficynach bocznych. Powierzchnia działki – zabytkowego parku to 4,5 ha.

     W 1996 roku pałac kupiła Austriaczka z polskim paszportem. Obiecywała, że obiekt zamieni w prawdziwe cacko. Niestety, na obietnicach się skończyło. Przez 14 lat kobieta nie kiwnęła nawet palcem, by zabezpieczyć go przed ruiną. Nie pojawiała się w Gorzanowie, a zabytek z roku na rok coraz bardziej niszczał. Do tego złodzieje rozkradli, co tylko było możliwe. Jesienią 2010 roku pałac kupił hrabia Czesław Adamowicz. Zapłacił 300 tys. zł. Już wiosną 2011 roku wystawił go na sprzedaż za prawie 2 mln zł. Zdaniem wielu mieszkańców Gorzanowa, hrabia nie znalazł w zrujnowanym pałacu żadnych skarbów i dlatego szybko postanowił sprzedać zabytek. 10 lat temu gorzanowski zabytek kupiła Fundacja Pałac Gorzanów, która zaczęła go odrestaurowywać.

PIERO – Gazeta Kłodzka 
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2023-05-04 07:54

  Sytuacja prawna każdego z tych obiektów jest odmienna. Stąd bierze się inne ich traktowanie. Inna sprawa, że dzieje tych obiektów w ostatnich kilkudziesięciu latach to temat na grubą książkę. Może i na kryminał.

 • Leszek Kumor2023-04-28 13:27

  Chyba najgorsza wiadomość ostatnich miesięcy

 • piotr2023-04-25 19:00

  Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim dostaje duże miliony na remont . Nie wszystkie obiekty jak widać są jednakowo traktowani.

Komentarz
Facebook