Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 259Wszystkich: 13553099

Pociągiem na rower – KD otwierają sezon dla cyklistów

2023-05-02 10:25

     Wagon KD Rowerowy rusza w weekendy z Wrocławia do Świdnicy i dalej – do Jaworzyny Śląskiej. W zeszłym roku specjalny skład stał się atrakcją na skalę krajową. Tegoroczny sezon wystartował w sobotę, 29 kwietnia.

     Rowerzyści mogą spotkać się z podobnymi inicjatywami w innych krajach Europy, jednak w Polsce to Koleje Dolnośląskie są pionierem takiego rozwiązania. Dolny Śląsk to piękny rejon, a wycieczka rowerowa może być doskonałą okazją do odkrycia jego uroków. Region oferuje wiele malowniczych tras, które pozwalają na poznanie nie tylko pięknych krajobrazów, ale także zabytków i ciekawych miejsc historycznych.

Nowe stacje w rozkładzie

     Od 2023 roku na podróżnych czeka kilka nowości: przede wszystkim z wagonu będzie można skorzystać na nowych stacjach. Dotychczas taka okazja była  możliwa wyłącznie na stacjach: Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia i Świdnica Przedmieście. W tym sezonie rowerzyści będą mogli zapakować swój jednoślad do wagonu również na stacjach: Wrocław Partynice, Sobótka, Świdnica Miasto oraz Jaworzyna Śląska.

     – Zeszłoroczny pilotaż pozwolił nam doprecyzować, ile czasu potrzeba na sprawny załadunek i rozładunek rowerów. Dzięki temu przygotowaliśmy rozkład jazdy, który pozwala to robić na większej liczbie stacji mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Sobótka welcome to!

     Szczególnie atrakcyjnym kierunkiem będzie Sobótka. To właśnie tam wielu rowerzystów zaczynało swoją podróż i było zaskoczonych, że nie mogą skorzystać z wagonu rowerowego. Spowodowane to było faktem, że w miejscowości znajdują się dwie stacje – to na Sobótce Zachodniej, oddalonej od centrum, istnieje tzw. mijanka kolejowa, która umożliwiała skonstruowanie rozkładu jazdy dającego odpowiedni czas na załadunek i rozładunek rowerów.

     Teraz z wagonu rowerowego będzie można skorzystać na obu stacjach w miejscowości pod Ślężą. Pociąg KD Rowerowy wyruszy w weekendy z Wrocławia Głównego o godz. 8.52. W przeciwnym kierunku – z Jaworzyny Śląskiej – wystartuje o godz. 15.24 (z Sobótki Zachodniej o 16.29, Sobótki o 16.32). Rowerzyści powinni pojawić się na stacji z około 10-minutowym wyprzedzeniem.

„Ryszard Szurkowski” do Milicza

     Dla cyklistów przygotowano także atrakcję pociąg nazwany na cześć Ryszarda Szurkowskiego, wielokrotnie nagradzanego polskiego kolarza, wyruszy z Wrocławia do Milicza. Startuje on z Wrocławia o 9.03, wróci z Milicza o 16.53. Będzie to specjalny pociąg EN57AL, w którym na początku i końcu składu znajdują się pomieszczenia dostosowane do przewozu rowerów.

     Milicz reklamuje się jako Rowerowa Stolica Dolnego Śląska i trzeba przyznać: Dolina Baryczy i tereny wokół stawów milickich należą do najciekawszych pod tym kątem regionów naszego województwa. Szczególnie dla początkujących.

     Bilety na pociągi dla rowerzystów można znaleźć na stronie www.kolejedolnoslaskie.pl.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Andrzej Urbas2023-05-11 13:09

    Dzień dobry, przepraszam bardzo, ale wcale KD nie są ponierami tego rozwiązania w Polsce, ponieważ Górnoślaskie Koleje Wąskotorowa od lat stosują taki sposób transportu rowerów. No ale to inny kaliber kolei ;) Pozdrawiam

Komentarz
Facebook