Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...
Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.
Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii
Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością
Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass
Niewątpliwie największą atrakcją na ziemi broumovskiej są skalne miasta w Teplicach i Adršpachu. Ciągną do nich prawdziwe tłumy polskich turystów, autokary z wycieczkami co rusz wjeżdżają na parking, na ścieżkach wśród skał czasem robi się naprawdę ciasno. Pisaliśmy niedawno o tym, że trwają próby, by zmniejszyć ruch w skałach (m.in. przez ograniczanie ilości sprzedawanych biletów) i że polecane są godziny poranne i popołudniowe, bo wtedy turystów jest znacznie mniej. Co zatem robić z resztą dnia, skoro już zdecydujemy się odwiedzić skalne miasta w mniej obleganych godzinach? Zapraszamy do Policy nad Metują, do Muzeum Zabawek Konstrukcyjnych Merkur oraz do Muzeum Modeli Kartonowych.
Oba muzea znajdują się w jednym budynku, można więc połączyć ich zwiedzanie podczas jednej wizyty. A jest tu co oglądać, bo w sumie ekspozycje zajmują kilkanaście pomieszczeń. To z pewnością atrakcja nie tylko dla dzieci, bo któż nie powróci z chęcią do czasów własnego dzieciństwa, zabaw w budowanie domów, dźwigów, maszyn, czy zabaw z papierem i sklejania modeli statków, samolotów, czy znanych budowli. Zawsze dawało to nam przecież wiele satysfakcji, miło więc przypomnieć sobie swoje zwycięstwa w tych działaniach, a pewnie i nieraz porażki…
* * *
Muzeum Zabawek Konstrukcyjnych Merkur powstało w 2006 r., ale tradycja produkcji zabawek w Policy nad Metują sięga roku 1920, kiedy to jeden z jej mieszkańców — Jaroslav Vancl, zaczął produkować nietypowe na owe czasy małe, metalowe elementy, które za pomocą haczyków można było łączyć w różne konstrukcje. Zabawka szybko zyskała uznanie dzieci, a że była niezwykle rozwijająca, także rodziców. Pięć lat później Vancl zmodyfikował produkcję i elementy można było już łączyć za pomocą śrub. Opatentowanie zabawki pod nazwą Merkur uchroniło ją przed podróbkami, a jej popularność wzrosła do tego stopnia, że jest produkowana do dnia dzisiejszego.
W działalności firmy było kilka przerw. Między innymi w 1940 r. z powodu braków materiałowych zaprzestano produkcji małych parowozów. Po II wojnie światowej wznowiono produkcję w 1947 r., ale nowa władza po 20 latach uznała, że nie do końca służy to budowie socjalizmu i w 1968 r. znów zaprzestano produkcji parowozów. Lata transformacji gospodarczej przyniosły firmie upadek, ale w końcu jej prywatyzacja doprowadziła do wznowienia produkcji. Dzisiaj firma Merkur oprócz tradycyjnych zabawek konstrukcyjnych, modeli lokomotyw, wagonów, maszyn parowych, z których słynie od kilkudziesięciu lat, wypuszcza na rynek także m.in. trójwymiarowe puzzle, rowerki dziecięce i hulajnogi.
W muzeum można zobaczyć pierwsze zabawki Merkura, produkowane wówczas jeszcze pod nazwą Inventor, stare modele lokomotyw, zabawki którymi bawili się nasi dziadkowie i babcie, potężną, niemal legendarną już glebogryzarkę, a także nowe wyroby.
Muzeum Zabawek Konstrukcyjnych Merkur, ul. Tyršová 341, tel. + 420 491 541 262, e-mail: pavel.frydrych@merkurtoys.cz, www.merkurpolice.cz. Czynne przez cały rok, od PN. do pt. w godz. 9:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:00.
Muzeum Modeli Kartonowych swe początki ma w roku 2009, kiedy to swe siły połączyli dwaj modelarze, Ladislav Badalec oraz Jaroslav Škop. Musiało jednak minąć kilka lat, by pomysł doczekał się realizacji. Przełomowym był rok 2013, pierwszy w którym ekspozycję można było oglądać przez cały rok. Dzisiaj to ponad 2 000 eksponatów, stworzona przez ponad 100 czeskich i spoza Czech modelarzy, a ich liczba i rodzaj przedstawianych modeli wciąż się zmieniają. Na wystawie znajdziemy też akcenty polskie – warto kolejne gabloty obejrzeć pod tym właśnie kątem. Ekspozycja podzielona została na działy tematyczne, co pozwala na dłuższe zatrzymanie się przy części wystawy, która szczególnie może nas zainteresować. Nie każdego bowiem muszą interesować modele pojazdów wojskowych, czy pociągów lub samolotów, a dłużej zatrzyma się np. przy modelach znanych budowli, czy kompozycji przyrodniczych. W muzeum znajduje się też sklepik dla modelarzy.
Muzeum Modeli Kartonowych, ul. Tyršová 341, tel. +420 777 828 657, e-mail: info@mpmpm.cz, www.mpmpm.cz. Czynne od maja do września codziennie w godz. 9:00 – 17:00, od października do kwietnia w dni robocze 9:00 – 15:00.