Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 507Wszystkich: 13765891

Smoki z Indonezji - nowa inwestycja wrocławskiego zoo

2016-01-22 15:32

     W ciągu ostatnich 8 lat inwestycje we wrocławskim zoo przekroczyły 300 mln zł, a w ich wyniku powstały nowe pawilony i wybiegi, m.in. wybieg dla okapi, nosorożców, rysi i żbików, pawilon Madagaskaru i Odrarium. Ostatnia i największa inwestycja to pierwsze w kraju oceanarium o powierzchni niemal 1 hektara. Tym razem zoo inwestuje w ekspozycję waranów, gdzie gwiazdami będą smoki z Komodo.

     Na około 400 m2 budowana jest ekspozycja poświęcona największym jaszczurkom zamieszkującym Indonezję. Powstaje tu jeden duży wybieg i trzy mniejsze terraria. Adaptowane są do tego celu stare pomieszczenia magazynowe, przylegające do budynku Terrarium. Będzie to również dodatkowe wejście do pawilonu z podjazdem, dzięki czemu osoby poruszające się na wózkach dojadą do głównych ekspozycji na parterze zabytkowego budynku.

     Kolekcja terrarystyczna wrocławskiego zoo to 446 gatunków gadów, płazów oraz bezkręgowców. Wśród nich znajduje się aż 14 gatunków waranów. Największe z nich to warany z Komodo – drapieżniki zamieszkujące Komodo i inne okoliczne wyspy, Flores, Rintja (Rinca), Padar. Czasami przepływają też cieśniny morskie, by polować na mniejszych wysepkach takich jak Gili Motang i Gili Dasami. Potrafią dogonić i zabić zwierzę wielkości bawoła, jelenia czy dzika. Poruszają się z prędkością 20 km/h, nurkują na głębokość 4,5 m i wspinają się na drzewa. Znakomity węch pozwala na lokalizację padliny z odległości nawet 10 kilometrów, a sprawne oczy zapewniają widzenie na około 300 m. Zatem nazwa smok jest w tym wypadku bardzo trafna.

     Trzy samice przybyły do wrocławskiego zoo w 2014 r. jako bardzo młode osobniki. Dziś to ponad półtorametrowe smoczyce. Na nowym wybiegu o powierzchni niemal 120 m2 z basenem o głębokości 40 cm i kaskadą wodną, zamieszkają w czerwcu tego roku. W tej części znajdzie się miejsce także dla innych dużych waranów - waranów papuaskich (zdj. obok) oraz dla kilku mniejszych gatunków, jak warany czarne i szmaragdowe. Dodatkową atrakcją będzie możliwość podziwiania smoków z przyległej kawiarni.

     Prace ruszyły w grudniu 2015 r. i potrwają do maja 2016 r. Po przygotowaniu wybiegu i Terrarium na przyjęcie nowych mieszkańców nastąpi oficjalne otwarcie, planowane na czerwiec 2016 r. Prace realizuje AKABiK sp. z o.o., a projekt przygotowała Tomasz Lichota architekt GAP – Gabinet Projektowy.

[ZOO Wrocław]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook