Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1133Wszystkich: 13725246

Szekspir dla dzieci? Czemu nie?!

2017-09-27 07:21

     Wrocławski Teatr Lalek nie przestaje zaskakiwać. Od kilku już lat w swoim repertuarze ma przedstawienia nie tylko dla najmłodszych, ale również i dla starszych widzów. To wynik konsekwentnej polityki programowej, którą realizuje dyrektorski duet Janusz Jasiński – Jakub Krofta. Poszerzenie oferty repertuarowej, a tym samym wyjście poza nurt stricte lalkarski dało sukces, który potwierdzają liczby: w minionym sezonie Wrocławski Teatr Lalek odwiedziło ponad 54 000 widzów!

     Najnowszą propozycją WTL jest „Burza”, przedstawienie oparte na znanym dziele Wiliama Szekspira o tym samym tytule. Czy to dobry pomysł? Zaadoptowanie dorosłej literatury dla potrzeb dzieci (spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 6 roku życia) nigdy nie jest łatwe, dlatego konieczne były uproszczenia i specyficzne środki wyrazu. Jednak jak zapewnia Elżbieta Chowaniec, autorka tekstu adaptacji, zachowane zostały główne wątki i przekaz utworu. 

     Pełna humoru, przygód i zaskakujących zwrotów akcji opowieść dzieje się w kosmosie. Na planecie (u Szekspira akcja dzieje się na samotnej wyspie), na której mieszkają Prospero i jego córka Miranda, rozbija się statek kosmiczny. Wkrótce okazuje się, że podróż grupy ludzi zakończona rozbiciem statku nie jest przypadkiem, a pasażerowie znani są ojcu Mirandy. Co więcej, jednym z nich jest Antonio, który przed laty zesłał na samotną planetę Prospera i jego malutką wówczas córkę…

     Co dzieje się dalej? Nie warto zdradzać dalszego ciągu, ale warto dodać, że głównym wątkiem w sztuce „Burza” jest jednak wątek miłosny, a nie chęć zemsty, stąd to przedstawienie lekkie, wzbudzające sporo śmiechu i pozytywnych uczuć. Z pewnością dobrze przyjęte zostanie nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych. Gwarancją dobrej zabawy są też twórcy spektaklu, polsko-czeski duet Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký, którzy dali się już poznać m.in. w „Czarodziejskim flecie” oraz „Pomniku”.

     Premiera przedstawienia „Burza” zaplanowana została na najbliższą sobotę, 30 września. Kolejne spektakle będzie można obejrzeć 3, 4, 5 oraz 10 października. Polecamy!

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 


Zobacz także:
strona www Wrocławskiego Teatru Lalek 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook