Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
Zamek w Kliczkowie przez stulecia zmieniał swoich właścicieli. Począwszy od książąt piastowskich, którym zawdzięcza powstanie, przez rodziny hrabiowskie i książęce, aż po czasy nam współczesne i lata, w których należy do obecnych właścicieli. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu zamek w Kliczkowie ponownie należy do najważniejszych budowli w regionie, jak również do najpiękniejszych w Polsce, choć niewiele brakowało, aby i ten okazały zamek bezpowrotnie uległ zniszczeniu...
Kiedyś napisałem, że nie ma miesiąca - a czasem i tygodnia - w którym nie natrafiłbym na całkiem nowe historie. I w taki właśnie sposób powstała ta książka. Bo czy można przejść obojętnie obok historii niezwykłej Japonki, która związała swoje życie ze Śląskiem? Pięknej Szwedki, która po II wojnie światowej zagrała u boku Lizy Minelli? A może o potomku człowieka, który zginął z rąk Wilhelma Tella? Zapewne niezwykłym wyda Wam się rozdział o księciu, który nie dość, że został mężem królowej Holandii...
Część kartograficzna obejmuje pogranicze Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii. Obejmuje wszystkie formy skalne regionu, kurorty i miasteczka oraz atrakcje przy nich, czyli: Sebnitz, Mikulášovice, Hinterhermsdorf, Jetřichovice, Růžová oraz Kuhnstal, Pravčicka brana, Idaggrottę, Affelsteione, spływy łodziami i inne. Zawiera szlaki piesze i rowerowe oraz wszystkie informacje potrzebne turyście. Mapa opisana na siatce WGS 84, zgodna z polskimi systemami nawigacyjnymi
Wrocław, który w 2016 roku nosi miano Europejskiej Stolicy Kultury, powoli szykuje się do finału. Na zakończenie czekają nas jeszcze dwa mocne akcenty: weekend zamknięcia oraz wrocławski sylwester.
Już od 15 grudnia czeka na Wrocławian, jak i na przybyłych gości, mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Pierwsza z ciekawych imprez to Festiwal Przyjaźni w trakcie którego 15-lecie działalności świętować będzie zespół OCN (dawniej Ocean). Jubileusz stał się okazją do połączenia różnych światów muzycznych, a artystów którzy pojawią się na scenie łączy tytułowa przyjaźń. Będą to m.in. Happysad, Raz Dwa Trzy oraz Muchy. W koncercie pojawią się również: Lech Janerka, Monika Borzym, Olaf Deriglasoff Band oraz lider zespołu Jamal – Tomasz „Miodu” Mioduszewski. Festiwal rozpocznie się 15 grudnia 2016, godz. 18:00, w Hali Orbita przy ulicy Wejherowskiej 34.
To nie jedyne atrakcje muzyczne bo 15-17 grudnia będziemy mogli uczestniczyć w 8. edycji festiwalu WROsound. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy spokojnych melodii, pasjonaci elektronicznych kompozycji, fani ciężkiego brzmienia, jak i również odkrywcy nowych, intrygujących projektów. W tym roku impreza jest częścią WEEKENDU ZAMKNIĘCIA PROGRAMU ESK Wrocław 2016.
W Imparcie wystąpią m.in.: Christian Löffler & Mohna, Pink Freud, A_GIM feat. Novika & Klark, Legendarny Afrojax, We Draw A, MIN t. Oczywiście muzyka nie zna granic, jednak grupą do której w szczególności kierowany jest festiwal, są ludzie młodzi. WRoSound 15-17 grudnia Impart ul. Mazowiecka 17.
Kolejną częścią Weekendu Zamknięcia jest występ Chóru Komentujących Wrocławian, 18 grudnia, o godzinie 18.00 w Teatrze Capitol. Będzie to ostatnia okazja do posłuchania Chóru, ponieważ tym występem kończy on swoją działalność. W trakcie występu usłyszymy dziewięć znanych już pieśni oraz finałową, wieńczącą działalność.
Dużym wydarzeniem, które również wpisuje się w zakończenie ESK 2016, będzie premiera w Operze Wrocławskiej. „Trubadur” Giuseppe Verdiego będzie pierwszą w sezonie 2016/2017 tak dużym widowiskiem, realizowanym przez zespół Opery. Orkiestrę poprowadzi nowy dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Weekend zamknięcia projektu Europejskiej Stolicy Kultury to również wielki performance „Niebo”, który obędzie się w Hali Stulecia. W piątek 16 grudnia, o godzinie 19:00 planowana jest próba generalna, natomiast na sobotę 17 grudnia planowane są dwa spektakle: o 14:30 oraz o 19:00. Wstęp na spektakle jest darmowy, choć wcześniej trzeba odebrać specjalne wejściówki, o które można pytać między innymi w „Barbarze” przy ul. Świdnickiej.
W tym momencie zdobycie ich graniczy z cudem, ale pojawiają się osoby, które rezygnują z różnych powodów z wejściówek, więc można próbować jeszcze je dostać. Jednorazowo w Hali Stulecia zmieści się ok. 3 600 osób. Niezwykła gra świateł i dźwięku oraz orkiestra na żywo, dziesiątki artystów, wrocławskie Duchy i historia miasta w XX wieku - wszystko to, połączone w multiwidowisku, sprawi że Hala Ludowa ożyje. Będzie to oficjalne pożegnanie z rokiem kultury we Wrocławiu, choć niektóre projekty rozpisane są na kilka lat. Z pewnością wydarzeniem, które podsumuje mijający rok i zakończy go, będzie Sylwester Wrocławski w reżyserii Konrada Imieli dyrektora teatru Capitol.