Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 941Wszystkich: 13823650

Co z pałacem w Sobieszowie?

2015-03-15 09:35

     Taki był temat spotkania mieszkańców Sobieszowa z dyrektorem Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzejem Rajem, które w MDK Muflon zorganizowało Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa. W spotkaniu uczestniczyła m.in. posłanka Zofia Czernow. Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej - dyrektor Andrzej Raj zaprezentował działania, które Karkonoski Park Narodowy podjął od momentu przejęcia pałacu w Sobieszowie tj. od 14.08.2013 r do dnia dzisiejszego.

     - W pierwszej kolejności zostało zlecone opracowanie inwentaryzacji budowlanej, która w dalszym procesie inwestycyjnym była podstawą do ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczno-rewitalizacyjną – mówił A. Raj. - Następnie zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, przeprowadzono badania archeologiczne i odkrywkowe, w celu wykrycia lub wykluczenia występowania ewentualnych polichromii – dodał.

     Inne wykonane prace to m.in.: opracowanie inwentaryzacji zieleni, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i podłączenie wszystkich obiektów do systemu kanalizacji, badania gruntu i wody. Powołano też społeczny komitet odbudowy pałacu. Na bieżąco wykonywany jest monitoring i stałe zabezpieczenie istniejących obiektów oraz prace porządkowe. 

     Dyrektor przedstawił także koncepcję architektoniczno - rewitalizacyjną Centrum Muzealno - Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego Pałac Sobieszów z podziałem na etapy: projekt rozbiórek - do końca marca 2015 r., projekt etapu I - do końca października 2015 r., realizacja I etapu - do końca 2016 r., projekt etapu II - do końca września 2016 r., realizacja II etapu - do końca 2017 r., projekt III etapu - do końca września 2017 r., realizacja III etapu do końca 2018r. i zakończenie inwestycji 2019 r.

     W drugiej części spotkania mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły oraz pytania dotyczące planowanych funkcji poszczególnych obiektów. Poruszono kwestię formy przyszłej ekspozycji: historycznej, przyrodniczej i umieszczenia w niej informacji dotyczących historii Sobieszowa, Schaffgotschów oraz byłej szkoły. Uczestniczący spotkania deklarowali chęć podzielenia się z pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego informacjami dotyczącymi Pałacu w Sobieszowie.

     - Od dwóch lat KPN jest właścicielem pałacu w Sobieszowie i zdeklarował, że zorganizuje tu Centrum Muzealno-Edukacyjne, które będzie atrakcją samą w sobie i jednocześnie będzie prezentowało region oraz nawiązywało do tych dobrych czasów, kiedy w tym obiekcie mieścił się Zarząd Ordynacji Schaffgotschów. Dziś zaprezentowałem jaki jest stan prac nad adaptacją i konserwacją całego obiektu i na jakim etapie jesteśmy oraz co chcemy zrobić i jakie są najbliższe perspektywy realizacji tego przedsięwzięcia. Chcę powiedzieć, że jest to duże wyzwanie dla nas, podjęliśmy się tego z pełną świadomością i jak na razie udaje nam się realizować wszystkie etapy zgodnie z założeniami, aczkolwiek wiemy i zdajemy sobie sprawę, że jest to przedsięwzięcie bardzo złożone, trudne, wymagające olbrzymich nakładów finansowych i organizacyjnych, ale tak jak wcześniej decydując się na podjęcie tego zadania obiecywałem, zrealizujemy to. Sądzę, że słowa dotrzymamy i w roku 2019 powinniśmy zakończyć prace adaptacyjne - mówił Andrzej Raj.

     Prezes Stowarzyszenia Janusz Wojtas informuje natomiast mieszkańców, którzy prosili o przesunięcie spotkania (z powodu panującej grypy), że zostanie ono powtórzone w późniejszym terminie. Wszystkich zainteresowanych współpracą z KPN-em prosi się o kontakt pod adresem: Karkonoski Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 23, tel. 075 75 533 48, e-mail - sekretariat@kpnmab.pl.

Angela - www.jelonka.com
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook