Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1066Wszystkich: 13823775

Reinhold Messner gościem honorowym Festiwalu Górskiego

2024-04-16 13:20

     Reinhold Messner będzie gościem honorowym Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju! W piątek, 6 września, na scenie Wielkiego Namiotu Jack Wolfskin wystąpi jeden z najsłynniejszych himalaistów świata. To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce od dekady, a ostatni raz wystąpił na scenie w naszym kraju aż 14 lat temu! W Lądku-Zdroju wystąpi tuż przed swoimi okrągłymi urodzinami.

     Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat.

     Na swój pierwszy trzytysięcznik wszedł z tatą, miał wtedy 5 lat. Po ukończeniu studiów inżynierskich uczył w szkole średniej, jednak krótko, potem oddał się całkowicie górom i podróżom.

     Dokonał około 100 pierwszych wejść, uczestniczył w 3500 wyprawach górskich, przeszedł pieszo Antarktydę, Grenlandię wzdłuż, Tybet, pustynię Gobi i Takla Makan. Przez ponad 20 lat był zaangażowany w tworzenie Messner Mountain Museums (MMM) i swojej fundacji (MMF), która wspiera mieszkańców rejonów górskich na całym świecie.

     Jest górskim purystą – podczas wypraw ceni obserwację, eksplorację, jest minimalistą jeśli chodzi o sprzęt, komunikację i technologiczne nowinki. Podczas podróży ceni bliską, niczym nie zakłóconą bliskość z przyrodą. Jak mówi: “to nie góra zmienia się przez nasze wejście, ale my sami stajemy się inni” (R. Messner Moje życie na krawędzi, Wydawnictwo Stapis). Jest autorem ponad 80 publikacji przetłumaczonych na 24 języki.

     Rolnik górski, komentator telewizyjny, wykładowca, mówca, obecnie poświęca się filmom górskim: jako autor, reżyser i producent, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1999-2004.

     Bohater filmów dokumentalnych, autor wielu artykułów publikowanych m.in. w „Stern”, „Spiegel”, „Geo”, „Epoca”, „Es-presso”, „National Geographic”.

     Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, wśród nich m.in.: "ITAS" (1975), "Primi Monti" (1968), "DAV" (1976/1979), "Donauland" (1995), "CO-NI" (1998), "BAMBI" Lifetime Award (2000), "Patron's Medal" Królewskiego Towarzystwa Geograficznego (2001), "Pangea Foundation (2001), nagroda środowiskowa "Ac-quiambiente" (2002), "ITAS" (2002), "Dolomiti-Superski" (2002), Internat. Nagroda Sociedad Geográfica Española (2005), NaturLife Environmental Award (2010), "Pio-let d'Or carrière (2010); Nagroda Diners Club Magazine "Wizjoner Roku" (2011), nagrodę "Legenda Sportu" na Balu Niemieckiej Prasy Sportowej (2017).

     Odebrał również nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie sportu (2018), nagrodę TÜV Rheinland Global Compact (2021). Jest Członkiem Honorowym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Explorers Club w Nowym Jorku. Otrzymał również nagrody we Włoszech, Nepalu, Pakistanie, Francji, USA.

     Festiwal Górski w Lądku-Zdroju to trwające cztery dni wydarzenie, które wypełniają spotkania ze znakomitymi himalaistami, podróżnikami, pisarzami, twórcami filmowymi. To również wspaniałe koncerty, wyprawy piesze i rowerowe. To imprezy, które integrują środowisko Ludzi Gór.

Więcej o Festiwalu: www.festiwalgorski.pl 
Karnety na wydarzenie: www.festiwalgorski.pl/karnety-i-bilety-2024

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook