Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 794Wszystkich: 13823503

Stara Kopalnia zaświeciła na niebiesko

2024-04-03 09:58

     Dwa szyby i wieża dawnego szybu chłodniczego Starej Kopalni w Wałbrzychu podświetlone zostały wczoraj, 2 kwietnia, na niebiesko. To symboliczny znak solidarności z osobami z autyzmem. To właśnie 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

     Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to inicjatywa, która ma podnosić świadomość społeczną na temat autyzmu. Coroczne obchody mają zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich bliscy.

     Stara Kopalnia po raz kolejny przyłączyła się do akcji. Na niebiesko, na znak solidarności, oświetlane były najważniejsze i najbardziej charakterystyczne budynki na całym świecie.

Marta Wróbel - Stara Kopalnia

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomasz Rzeczycki, autor "Góry Polski"2024-04-04 10:10

    Dziękuję za uszczegółowienie. Zgadza się, są tacy autyści którym niebieski kolor nie przeszkadza w tym kontekście. Są i tacy, którym wyraźnie przeszkadza w tym względzie. Kolor niebieski nie jest więc kolorem łączącym wszystkich autystów na takiej zasadzie, jak np. biało-czerwone barwy narodowe są istotne dla większości Polaków. Część autystów utożsamia się z barwami tęczowymi. To z kolei dystansuje te osoby, którym tęczowa flaga kojarzy się negatywnie z innych względów.

  • Magdalena Potocka2024-04-03 17:04

    Nie potwierdzam informacji z komentarza powyżej. Mojemu autystycznemu synowi w niczym nie przeszkadza kolor niebieski jako symboliczne nawiązanie. Tak że proponuję nie uogólniać, że "autyści nie chcą być z nim kojarzeni". Być może jacyś nie, ale nie piszmy, że to jest jakiś ogólny trend.

  • Tomasz Rzeczycki, autor "Góry Polski"2024-04-03 15:28

    Autyści nie identyfikują się z kolorem niebieskim, wręcz przeciwnie - nie chcą być z nim kojarzeni. Wystarczy przejrzeć w internecie np. blogi, takie jak "Atypowa dziewczyna" czy "Wyjątkowa autystka", na których to wyjaśniono i uargumentowano. Wyszło niefajnie. To trochę tak, jak gdyby w ramach solidarności z Gruzją w święto narodowe tego państwa podświetlić wieże szybów w kolorze białym, niebieskim i czerwonym.

Komentarz
Facebook