Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1703Wszystkich: 13826606

Stwórcze ręce we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."Prudnik. Krata drzwi wejściowych do banku. Vonka, ok. 1930 r.Jowisz i Neptun - figury z bramy Elektrowni Wodnej Północnej we Wrocławiu. Jaroslav Vonka, 1925 r.Wambierzyce. Dzwonek procesyjny. Erich Adolf, 1936 r.Wambierzyce. Detal dzwonka procesyjnego. Erich Adolf, 1936 r.Krata wejściowa z Piwnicy Świdnickiej. Vonka, 1942 r.Detal kraty wejściowej z Piwnicy Świdnickiej. Vonka, 1942 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Stwórcze ręce..."
Prudnik. Krata drzwi wejściowych do banku. Vonka, ok. 1930 r.
Jowisz i Neptun - figury z bramy Elektrowni Wodnej Północnej we Wrocławiu. Jaroslav Vonka, 1925 r.
Wambierzyce. Dzwonek procesyjny. Erich Adolf, 1936 r.
Wambierzyce. Detal dzwonka procesyjnego. Erich Adolf, 1936 r.
Krata wejściowa z Piwnicy Świdnickiej. Vonka, 1942 r.
Detal kraty wejściowej z Piwnicy Świdnickiej. Vonka, 1942 r.
2015-03-17 07:27

     We wrocławskim Muzeum Narodowym otwarta została wystawa czasowa zatytułowana „Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu”. Temat ekspozycji sugeruje zawężenie jej zasięgu do stolicy Śląska, ale zobaczymy na niej również dzieła, które na co dzień znajdują się poza Wrocławiem, także w miejscowościach sudeckich, np. w Prudniku, Kamieńcu Ząbkowickim, Wambierzycach, Janowicach Wielkich, czy Jeleniej Górze.

     Odwiedzający muzeum mogą zobaczyć blisko 200 dzieł artystów działających na Śląsku w 1 poł. XX wieku. Są to zarówno dzieła sztuki sakralnej, jak kielichy, monstrancje, chrzcielnice, cyboria, świeczniki, jak i zabytki świeckie: wyroby złotnicze, kraty, czy figury. Warto zauważyć, że ogromna ich większość jest na co dzień niedostępna, bowiem znajdują się w muzealnych magazynach, kościelnych i klasztornych skarbcach, są wreszcie własnością osób prywatnych.

     Jak mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, stworzenie wystawy było wielkim wyzwaniem dla jej twórców. Dzieła modernistyczne nie cieszyły się do tej pory należnym im zainteresowaniem, są też w dużym rozproszeniu, często w rękach prywatnych osób, które nie wiedzą, że posiadają dzieła tak uznanych artystów, jak Erich Adolf, Albert Greiner, Tillmann Schmitz, Gebhard Utinger, czy Jaroslav Vonka.

     Szczególnie dużo miejsca na wystawie poświęcono temu ostatniemu, który choć z pochodzenia był Czechem, większość swego artystycznego życia spędził na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu. Jaroslav Vonka zajmował się głównie metaloplastyką i kowalstwem artystycznym, a jego dzieła możemy zobaczyć na przykład w elementach wystroju wrocławskiego ratusza, czy na bramach elektrowni wodnej na Odrze.

     Jednym z robiących największe na zwiedzających wrażenie dzieł Vonki jest kuta krata, która zdobiła jedno z wejść do wrocławskiej Piwnicy Świdnickiej. Zaginiona po II wojnie światowej, „odnaleziona” została w magazynach Muzeum Narodowego w Warszawie, w którym wiedziano co prawda, że pochodzi z Wrocławia, ale nie doceniano jej wartości artystycznej i nie znano dokładnego pochodzenia. To jedno z najważniejszych dzieł Jaroslava Vonki, które miało być zwieńczeniem jego twórczości i ukoronowaniem rozwoju artysty.

     Wystawie towarzyszyć będą wykłady i zajęcia dla dorosłych i dzieci, a także bogato ilustrowany katalog zawierający opisy wszystkich prezentowanych zabytków oraz trzy eseje: dr hab. Piotra Oszczanowskiego na temat środowiska artystów-rzemieślników w przedwojennym Wrocławiu, Katarzyny Bożek „Erich Adolf, wrocławski mistrz złotniczy” i Jacka Witeckiego „Jarosłav Vonka i jego kuźnia wyobraźni”. Wystawa czynna będzie do 15 czerwca 2015 r.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl 

 


  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook